Autopilot - bezpieczny czy nie? Tesla publikuje dane

Tego typu raporty ukazują się tylko od czasu do czasu. Dają nam jednak obraz tego czy tak zwane wspomagacze jazdy, zdają egzamin, i czy są bezpieczne
Autopilot - bezpieczny czy nie? Tesla publikuje dane - zdjęcie główne
Data publikacji: 2024-05-23

MM

Data dodania: 2024-05-23

Górski Pałacyk Noclegi

Czy jazda na Autopilocie oraz innych formach prowadzenia pojazdu za pomocą elektroniki i oprogramowania jest bezpieczna? Amerykański producent zdradził kilka szczegółów na ten właśnie temat.

Tesla w końcu zdecydowała się opublikować raport dotyczący danych dotyczących bezpieczeństwa autopilota po ponad rocznej przerwie.


Analiza danych jest ważna


Przez lata Tesla publikowała „Raport bezpieczeństwa pojazdu”, w którym rejestrowano liczbę kilometrów pomiędzy wypadkami w jej pojazdach na podstawie danych pochodzących z aut i jeżdżących na Autopilocie i porównywano go ze średnią branżową.
Producent samochodów na podstawie raportu stwierdził, że zastosowana przez niego technologia autopilota zapewniła znacznie bezpieczniejsze wrażenia z jazdy i że jego pojazdy ulegały wypadkom znacznie rzadziej niż przeciętny samochód w USA.


Była i krytyka


Dane były zawsze ograniczone i krytykowano je za nieuwzględnienie faktu, że wypadki zdarzają się częściej na drogach miejskich niż na autostradach, gdzie najczęściej używany jest autopilot.
Tesla zaprzestała jednak raportowania danych po IV kwartale 2022 r., nie wyjaśniając dlaczego .
Tesla zdecydowała się opublikować dane ponad rok później. Co ciekawe, pierwszy kwartał 2023 r., który Tesla publikuje dopiero teraz, wykazał znaczny spadek liczby przejechanych kilometrów między wypadkami w porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego, co może wyjaśniać, dlaczego Tesla w tym czasie przestała publikować dane.


Tesla publikuje dane dopiero teraz, ponieważ pierwszy kwartał 2024 r. wykazuje znaczną poprawę bezpieczeństwa Autopilota:


W pierwszym kwartale odnotowaliśmy jeden wypadek na każde 7,63 miliona mil przejechanych, podczas których kierowcy korzystali z technologii Autopilota. W przypadku kierowców, którzy nie korzystali z technologii Autopilota, odnotowaliśmy jedno zdarzenie na każde przejechane 955 000 mil. Dla porównania, najnowsze dane dostępne od NHTSA i FHWA (z 2022 r.) pokazują, że w Stanach Zjednoczonych do wypadku samochodowego dochodziło średnio co 670 000 mil.


Kierowcy kochają Autopilota


Jak widać jest to ogromna różnica na korzyść Autopilota i teslowych wspomagaczy jazdy. 
Osobiście używam tej opcji, kiedy tylko mogę. Zarówno, kiedy jadę (różnymi autami tego producenta) u nas w kraju, w trasie jak i w mieście (tak Autopilot świetnie nadaje się do jazdy w korkach miejskich), jak i kiedy zapuszczam się w najdalsze zakątki Europy, poznając lokalne drogi i szybkie trasy Włoch, Francji, Chorwacji czy Austrii.


Zawsze Autopilot sprawdza się bardzo dobrze. Oczywiście trzeba go pilnować i pilnować tego co dzieje się na drodze, bo pamiętajcie! Autopilot to tylko nasz pomocnik i nie zastąpi nas w 100%. 
Jest wygodny i przydatny, ale to tylko elektronika która ma za zadanie odciążyć nas nieco podczas podróży autem, tak żebyśmy byli mniej zmęczeni po dotarciu do naszego miejsca docelowego.

Komentarze

0/10

Autor

MM

Wielbiciel nowych technologii. Szczególnie interesuje się Teslą czy SpaceX, oraz innymi firmami związanymi z Elonem Muskiem. Pisze i publikuje artykuły i posty głównie na łamach TeslaKlubPolska, a także dla serwisu otoev.pl Współpracuje bezpośrednio z Teslą, starając się przybliżyć i pokazać te właśnie auta elektryczne z jak najlepszej strony. Uświadamia i szkoli w zakresie elektromobilności.

NOWOŚĆ! Realne raporty użytkowników Tesla Dodaj swój zasięg

Opinie użytkowników Tesla Model X Long Range Oceń ten model

10/10

Ocena ogólna

Opinie:

Kamil

Data dodania: 28.06.2023
Model X jak dla mnie to najlepszy wybór na samochód rodzinny. W zależności od wersji od 5 do 7 miejsc, megapojepny bagażnik tylny + dodatkowo bagażnik przedni. Nie ma co się obawiać drzwi Falcon - one w codziennym użytkowaniu są bardzo praktyczne - ułatwiają wsiadanie i wysiadanie, montaż fotelika, czy zapinanie dzieci w fotelikach jest dużo prostsze niż w standardowych drzwiach. Jedyny minus to delikatne zawieszenie, nie jest to samochód do ekstremalnych tras poza asfaltem, czy też jazdy na torze wyścigowym
zobacz całą opinię

Tesla Model X Long Range

Dane techniczne:

Oceń model
Przyspieszenie 0-100 km/h
4.9 sec
Prędkość maksymalna
250 km/h
Zasięg oficjalny (WLTP)
507
Wszystkie dane Tesla Model X Long Range

Ostatnie pytania Zadaj pytanie

Materiały Użytkowników

W Klubie OtoEV.pl od 1 roku i 2 miesięcy

Frunk w Tesli, przedni bagażnik w Tesli ma wiele zalet

Pojemny ten frunk, 25 polan drewna! Nie wiem ile to litrów ale sporo
Kamil

W Klubie OtoEV.pl od 1 roku i 2 miesięcy

Modele producenta Tesla